698 741 672 biuro@forestrun.pl

Zielony Punkt Kontrolny w Kamionkach

ZIELONY PUNKT KONTROLNY W NADLEŚNICTWIE BABKI

Zielony Punkt Kontrolny (ZPK) to koncepcja udostępniania lasu z wykorzystaniem sieci stałych punktów kontrolnych do uprawiania orientacji turystycznej, rekreacyjnej lub sportowej. Dzięki dokładnej mapie można ćwiczyć orientację w terenie i przy okazji podziwiać piękno przyrody o każdej porze roku.
Projekt zachęca do rekreacyjnego lub sportowego przebycia wybranej trasy z mapą w ręku. Na udostępnionych mapach proponujemy trasy różnej długości. Posiadają one czerwone linie łączące poszczególne punkty, które pełnią funkcję jedynie pomocniczą – odpowiedni wariant dojścia do celu należy wybrać samodzielnie. Przebieg pomiędzy kolejnymi punktami kontrolnymi na trasie jest dowolny i właśnie wybór wariantu stanowi istotę orientacji.
Podczas poruszania się po lesie trzeba zwrócić uwagę na informacje znajdujące się na mapie (ścieżki, bagienka, wzniesienia, przebieżność lasu itp.).

START projektu znajduje się przy parkingu przy Szkole Podstawowej w Kamionkach:

Dokładną lokalizację parkingu oraz tablicy informacyjnej przy starcie Zielonego Punktu Kontrolnego w Kamionkach w Nadleśnictwie Babki sprawdzić można tutaj.

Obszar, który Państwu udostępniamy to powierzchnia 5 km², na której znajduje się 15 stałych punktów kontrolnych – drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi kwadratami i numerami, wyposażonych w perforator – mechaniczny kasownik z igiełkami. Perforatory posiadają różną konfiguracji igiełek, umożliwia to potwierdzenie na papierowej mapie obecności przy punkcie (odbicie perforatora przy kratce z odpowiednim numerem punktu).

Słupek z perfomatorem

Aby skorzystać z projektu:

 1. Zapoznaj się z regulaminem, który znajduje się poniżej.
 2. Pobierz mapę w formacie A4 zapisaną w postaci pliku pdf (na samym dole strony).
 3. Mapę wydrukuj (format A4) i zabierz ze sobą w teren (Skala jest podana na każdej mapie. 1:10 000 oznacza, że 1 cm na mapie to 100 metrów w terenie).
 4. Dostępne są 3 rodzaje tras zależnie od ich długości : rodzinna – łatwiejsza oraz dwie średnie i dwie długie (od 5 km do 10km) w zależności od stopnia zaawansowania i możliwości osób, które korzystają z projektu.
 5. Ruszaj na trasę w poszukiwaniu punktów kontrolnych.
 6. Obecność na punkcie kontrolnym potwierdź poprzez perforowanie (odbicie) odpowiedniej kratki, znajdującej się w bocznej części mapy.
 7. Pamiętaj o tym, by szanować przyrodę.
 8. Prosimy o respektowanie znaków ZAKAZ WSTĘPU umieszczonych na obszarach objętych pracami leśnymi. Przebywanie na ich terenie grozi utratą zdrowia, kalectwem, a w skrajnym przypadku śmiercią.
 9. Korzystanie z tras jest bezpłatne 😊

Tablica informacyjna na parkingu przy starcie

Korzyści:

 • Rozwija fizycznie i intelektualnie
 • Z projektu może skorzystać niemal każdy
 • Trasy przygotowane są zarówno dla turystów jak i biegaczy na orientację
 • Trasy i mapy zostały profesjonalnie przygotowane

Regulamin:
Korzystanie z projektu wiąże się z zapoznaniem regulaminu (do pobrania na dole strony) i jego stosowaniem.

 1. Korzystanie z projektu jest bezpłatne.
 2. Nie wolno niszczyć słupków ani demontować ich elementów.
 3. Każdy użytkownik korzysta z projektu na własną odpowiedzialność.
 4. Nadleśnictwo nie odpowiada za szkody poniesione podczas korzystania z projektu.
 5. Zabrania się śmiecenia podczas korzystania z projektu.
 6. Prosimy o respektowanie znaków ZAKAZ WSTĘPU umieszczonych na obszarach objętych pracami leśnymi. Przebywanie na ich terenie grozi utratą zdrowia, kalectwem, a w skrajnym przypadku śmiercią.

Mapa ze wszystkimi punktami (po kliknięciu obraz się powiększy)

Nowe materiały do pobrania – po aktualizacji mapy w maju 2024

Materiały do pobrania – przed aktualizacją mapy w maju 2024 

Pozostałe dokumenty:

Organizator

„PocoLoco”

Projekt współfinansowany przez

„UMWW”

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni