698 741 672 biuro@forestrun.pl

Zielony Punkt Kontrolny – Lasy Rożnowskie

ZIELONY PUNKT KONTROLNY W NADLEŚNICTWIE OBORNIKI

Zielony Punkt Kontrolny (ZPK) to koncepcja udostępniania lasu z wykorzystaniem sieci stałych punktów kontrolnych do uprawiania orientacji turystycznej, rekreacyjnej lub sportowej. Dzięki dokładnej mapie można ćwiczyć orientację w terenie i przy okazji podziwiać piękno przyrody o każdej porze roku.
Projekt zachęca do rekreacyjnego lub sportowego przebycia wybranej trasy z mapą w ręku. Na udostępnionych mapach proponujemy trasy różnej długości. Posiadają one czerwone linie łączące poszczególne punkty, które pełnią funkcję jedynie pomocniczą – odpowiedni wariant dojścia do celu należy wybrać samodzielnie. Przebieg pomiędzy kolejnymi punktami kontrolnymi na trasie jest dowolny i właśnie wybór wariantu stanowi istotę orientacji.
Podczas poruszania się po lesie trzeba zwrócić uwagę na informacje znajdujące się na mapie (ścieżki, bagienka, wzniesienia, przebieżność lasu itp.).

Projekt znajduje się w Lasach Rożnowskich w Nadleśnictwie Oborniki. START projektu znajduje się 6 km na północ od Obornik jadąc drogą wojewódzką DW178, za Dąbrówką Leśną. 

Dokładną lokalizację parkingu oraz tablicy informacyjnej przy starcie Zielonego Punktu Kontrolnego – Lasy Rożnowskie w Nadleśnictwie Oborniki sprawdzić można tutaj.

Obszar, który Państwu udostępniamy to powierzchnia 5 km², na której znajduje się 15 stałych punktów kontrolnych – drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi kwadratami i numerami, wyposażonych w perforator – mechaniczny kasownik z igiełkami. Perforatory posiadają różną konfiguracji igiełek, umożliwia to potwierdzenie na papierowej mapie obecności przy punkcie (odbicie perforatora przy kratce z odpowiednim numerem punktu).

Słupek z perfomatorem

Aby skorzystać z projektu:

 1. Zapoznaj się z regulaminem, który znajduje się poniżej.
 2. Pobierz mapę w formacie A4 zapisaną w postaci pliku pdf (na samym dole strony).
 3. Mapę wydrukuj (format A4) i zabierz ze sobą w teren (Skala jest podana na każdej mapie. 1:10 000 oznacza, że 1 cm na mapie to 100 metrów w terenie).
 4. Dostępne są 4 rodzaje tras zależnie od ich długości : rodzinna, łatwa, średnia i długa (od 3 km do 10km) w zależności od stopnia zaawansowania i możliwości osób, które korzystają z projektu.
 5. Ruszaj na trasę w poszukiwaniu punktów kontrolnych.
 6. Obecność na punkcie kontrolnym potwierdź poprzez perforowanie (odbicie) odpowiedniej kratki, znajdującej się w bocznej części mapy.
 7. Pamiętaj o tym, by szanować przyrodę.
 8. Prosimy o respektowanie znaków ZAKAZ WSTĘPU umieszczonych na obszarach objętych pracami leśnymi. Przebywanie na ich terenie grozi utratą zdrowia, kalectwem, a w skrajnym przypadku śmiercią.
 9. Korzystanie z tras jest bezpłatne 😊

Tablica informacyjna na parkingu przy starcie:

 

Korzyści:

 • Rozwija fizycznie i intelektualnie
 • Z projektu może skorzystać niemal każdy
 • Trasy przygotowane są zarówno dla turystów jak i biegaczy na orientację
 • Trasy i mapy zostały profesjonalnie przygotowane

Regulamin:
Korzystanie z projektu wiąże się z zapoznaniem regulaminu (do pobrania na dole strony) i jego stosowaniem.

 1. Korzystanie z projektu jest bezpłatne.
 2. Nie wolno niszczyć słupków ani demontować ich elementów.
 3. Każdy użytkownik korzysta z projektu na własną odpowiedzialność.
 4. Nadleśnictwo nie odpowiada za szkody poniesione podczas korzystania z projektu.
 5. Zabrania się śmiecenia podczas korzystania z projektu.
 6. Prosimy o respektowanie znaków ZAKAZ WSTĘPU umieszczonych na obszarach objętych pracami leśnymi. Przebywanie na ich terenie grozi utratą zdrowia, kalectwem, a w skrajnym przypadku śmiercią.

 

Mapa ze wszystkimi punktami (po kliknięciu obraz się powiększy)

 

 

 

Materiały do pobrania:

Projekt współfinansowany przez: