698 741 672 biuro@forestrun.pl

Wpływ masażu na trening i procesy regeneracyjne

Zbawienne działanie masażu znane jest od wieków. Już starożytni medycy z powodzeniem stosowali najprostsze techniki podczas leczenia różnych dolegliwości. Dzisiaj masaż kojarzy się najczęściej z relaksem, czystą formą przyjemności, odprężenia. To jednak nie jedyne pozytywne skutki jego działania.

Wśród wielu odmian masażu na uwagę zasługują masaż klasyczny (leczniczy) oraz wywodzący się z jego technik masaż sportowy. Zarówno jeden jak i drugi podobnie  oddziałują na większość układów naszego ciała. Począwszy od skóry, z której usuwane są obumarłe komórki naskórka. Dzięki czemu poprawia się oddychanie skórne. Naczynia skórne rozszerzają się, przez co poprawia się odżywienie, dodatkowo olejki czy kremy stosowane w trakcie zabiegu nawilżają i odżywiają skórę. Masaż zwiększa również elastyczność i wytrzymałość aparatu więzadłowego. Pod jego wpływem szybciej regenerują się ścięgna i więzadła, a tkanki kostna i chrzęstna są lepiej odżywione, co zapobiega zwyrodnieniom. To wszystko powoduje, że organizm lepiej adaptuje się do kolejnego treningu i kolejnych obciążeń.

Masaż, szczególnie sportowy bezpośrednio działa na mięśnie. Dochodzi do rozszerzania naczyń krwionośnych, ułatwia to usuwanie potreningowych produktów przemiany materii, z drugiej strony mięśnie są lepiej zaopatrywane w tlen i substancje odżywcze. Badania wykazały, że po 5 minutowym zabiegu zdolność mięśnia do ponownej pracy wzrasta 2-3 krotnie. Poprzez poprawę ukrwienia mięśnie stają się bardziej elastyczne, wytrzymałe, wzrasta ich zdolność do kurczenia się i rozkurczania. Rozszerzenie naczyń krwionośnych pozytywnie wpływa również na układy pokarmowy, moczowy i wewnątrzwydzielniczy. Masaż sportowy może zwiększać lub obniżać napięcie mięśni. W zależności od celu, można stosować różne techniki –  przed startem najlepiej wykonać masaż pobudzający, zwiększający napięcie, a łagodny, rozluźniający podczas regeneracji.  Obecnie masaż jest jedną z podstawowych elementów odnowy biologicznej, która skutecznie zapobiega przeciążeniom czy przetrenowaniu. Pamiętajmy, że takie zabiegi nie muszą być wykonywane codziennie lub po każdym treningu. Istnieje również grupa dolegliwości, które są przeciwwskazaniami do masażu, np. stany gorączkowe, ostre stany zapalne ścięgien i stawów, choroby skóry, wczesne okresy po złamaniach i  zwichnięciach, pourazowe krwiaki w stawach i ścięgnach. Nie chodzi więc tylko o poprawę samopoczucia i relaks ale również  o zdrowotne i profilaktyczne działanie masażu.

Organizator

„PocoLoco”

Projekt współfinansowany przez

„UMWW”

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni