698 741 672 biuro@forestrun.pl

Wielkopolski Park Narodowy

Wielkopolski Park Narodowy dla wielu uchodzi za najbardziej malowniczy zakątek Ziemi Wielkopolskiej. Jest to żywe muzeum przyrody, obszar chroniony ze względu na niezwykłą różnorodność form polodowcowych – śladu dawnej obecności lodowca na tym terenie. Przyciągają tu liczne wzgórza morenowe, malownicze jeziora, unikatowa fauna i flora oraz atmosfera nieskażonej natury. Dla nas – biegaczy – to także wspaniałe miejsce z dziesiątkami kilometrów ścieżek leśnych. A to wszystko zaledwie 15 km od Poznania!

Park w dużej części porośnięty jest lasami iglastymi, a jego teren urozmaica 12 jezior, m. in. Jezioro Kociołek czy Jezioro Góreckie, które wraz z przyległym lasem mieszanym uznawane jest za najpiękniejsze w całym parku. Pośrodku jeziora leżą dwie wyspy: Kopczysko i Wyspa Zamkowa, na której dojrzeć można ruiny romantycznego zameczku Klaudyny Potockiej.

Wielkopolski Park Narodowy znany jest z pomników przyrody ożywionej – drzew, które zachwycają swoimi rozmiarami i wiekiem oraz urokliwych alei, takich jak aleje kasztanowców czy aleja czereśniowa. Charakterystyczne są wielkie głazy narzutowe, które przywędrowały ze Szwecji w okresie ostatniego zlodowacenia – na trasie Forest Run zobaczyć możecie m.in. Głaz Leśników i Głaz Zamoyskiego.

Biegając po leśnych ścieżkach często spotkać można mieszkające tu zwierzęta, takie jak lisy, jelenie, kuny leśne i borsuki. Park szczyci się ponad 220 gatunkami ptaków lęgowych i przelotnych. Na Wyspie Zamkowej urzędują kormorany, po jeziorach suną z gracją cyraneczki, a nocą na polowanie szykują się puszczyki. Lasy obfitują w chrząszcze. Są wśród nich gatunki chronione takie jak jelonek rogacz, jeden z największych chrząszczy w Polsce.

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni