698 741 672 biuro@forestrun.pl

Wielkopolski Park Narodowy

Wielkopolski Park Narodowy

Wielkopolski Park Narodowy dla wielu uchodzi za najbardziej malowniczy zakątek Ziemi Wielkopolskiej. Jest to żywe muzeum przyrody, obszar chroniony ze względu na niezwykłą różnorodność form polodowcowych – śladu dawnej obecności lodowca na tym terenie. Przyciągają tu liczne wzgórza morenowe, malownicze jeziora, unikatowa fauna i flora oraz atmosfera nieskażonej natury. Dla nas – biegaczy – to także wspaniałe miejsce z dziesiątkami kilometrów ścieżek leśnych. A to wszystko zaledwie 15 km od Poznania!

Park w dużej części porośnięty jest lasami iglastymi, a jego teren urozmaica 12 jezior, m. in. Jezioro Kociołek czy Jezioro Góreckie, które wraz z przyległym lasem mieszanym uznawane jest za najpiękniejsze w całym parku. Pośrodku jeziora leżą dwie wyspy: Kopczysko i Wyspa Zamkowa, na której dojrzeć można ruiny romantycznego zameczku Klaudyny Potockiej.

Wielkopolski Park Narodowy znany jest z pomników przyrody ożywionej – drzew, które zachwycają swoimi rozmiarami i wiekiem oraz urokliwych alei, takich jak aleje kasztanowców czy aleja czereśniowa. Charakterystyczne są wielkie głazy narzutowe, które przywędrowały ze Szwecji w okresie ostatniego zlodowacenia – na trasie Forest Run zobaczyć możecie m.in. Głaz Leśników i Głaz Zamoyskiego.

Biegając po leśnych ścieżkach często spotkać można mieszkające tu zwierzęta, takie jak lisy, jelenie, kuny leśne i borsuki. Park szczyci się ponad 220 gatunkami ptaków lęgowych i przelotnych. Na Wyspie Zamkowej urzędują kormorany, po jeziorach suną z gracją cyraneczki, a nocą na polowanie szykują się puszczyki. Lasy obfitują w chrząszcze. Są wśród nich gatunki chronione takie jak jelonek rogacz, jeden z największych chrząszczy w Polsce.

Wspierają nas

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni